Apple, Microsoft’un tahtına oturabilir


Teknoloji dünyasının iki devi Apple ile Microsoft arasındaki rekabet uzun süredir alışılagelenin aksine değişim emareleri göstermeye başladı.

Apple, Microsoft’un tahtına oturabilir

Teknoloji dünyasının iki devi Apple ile Microsoft arasındaki rekabet uzun süredir alışılagelenin aksine değişim emareleri göstermeye başladı. Gartner isimli araştırma şirketinin yayınladığı rapora göre Apple’ın 2017’de 16 milyon daha fazla cihaz satması bekleniyor. 2019 yılına gelindiğinde ise Apple, fazladan 28 milyon ürünü daha müşterileriyle buluşturarak Microsoft’un tahtına oturabilir.

2014 ila 2016 yılları arasında satılan toplam PC ve akıllı telefon rakamlarına bakıldığında ise Microsoft ve Apple’ın kavga etmesini gerektiren bir durum gözükmüyor, çünkü son yıllarda her iki şirketin rakamları bir önceki 3 yıla göre düşüş eğilimi sergiliyor.

Microsoft’un Windows işletim sistemini kullanan bilgisayar satışlarında son 5 yıldır yaşanan düşüş, Apple’ın Microsoft’un tacını alabileceği yönündeki tahminleri kuvvetlendiriyor. Öyle ki 2012 yılında toplam 350 milyon adet Windows PC satılmışken, 2016 yılında bu rakam 260 milyona gerilemiş. Keza Windows Phone işletim sisteminin ölümü, Apple’ın tanıttığı yeni iPhone modelleriyle satış rekorları kırması da cabası.

Gerçi Apple da son yıllara göre satış rakamlarında düşüş yaşıyor ama, Gartner’in raporuna göre Microsoft’un yaşadığı düşüşe göre çok daha iyi durumda. Özellikle iPhone 8’in tanıtılmasından sonra Apple hızla Microsoft’u geçerek dünyanın en büyüğü olabilir.

Her zaman olduğu gibi bu alanda da iyi olan kazansın diyor, Microsoft ile Apple şirketleri arasında yaşanan bu rekabetin biz tüketiciler için kaliteli teknolojiyi ucuza elde etmek gibi faydalı bir netice vermesini ümit ediyoruz.

2017-01-11 tarihinde yayınlandı.
YAZAR HAKKINDA

26 yaşında, Sinema ve Tv Yüksek Lisans öğrencisi. Cokozel.com.tr içerik editörü olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda sinema projeleri içerisinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Apple, Microsoft’un tahtına oturabilir YAPILAN YORUMLAR

Show Buttons
Hide Buttons