Elektrik kesintileri siber saldırıdan dolayı olabilir

211 defa okundu , kategorisinde, 02 Oca 2017 - 15:56 tarihinde yayınlandı

Son dönemlerde özellikle Marmara Bölgesinde yaşanan elektrik kesintilerinin sebebi siber saldırı olabilir.

Elektrik kesintileri siber saldırıdan dolayı olabilir

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından yapılan açıklamada son dönemlerde elektrik üretim ve iletim hatlarında kullanılan bilgi işlem yazılımına yoğun siber saldırı yapıldığı belirtildi. Elektrik kesintileri ile ilgili yapılan açıklamada yer verilen siber saldırı şüphesi akıllara son dönemlerde Marmara Bölgesinde kaynaklanan elektrik kesintileri getirdi. Resmi olarak yapılan açıklamada Marmara Bölgesinde etkili olan elektrik kesintisinin nedeni siber saldırı olarak bildirilmemiş olsa da birçok vatandaş kesintilerin siber saldırı nedeniyle yaşandığını iddia ediyor.

Elektrik İletim Sistemine Sızma Girişimi

Enerji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ülke genelinde hizmet veren ve elektrik iletim işlemlerinin yapıldığı sisteme birçok defa siber saldırı yapıldığı ve sisteme sızmak için hackerlar tarafından defalarca işlem yapılmaya çalışıldığı fakat bu sızma girişimlerinin engellendiği belirtildi. Güvenlik sistemlerinin çok güçlü olduğunu belirten bakanlık yapılan siber saldırılara karşı aktif bir şekilde koruma sağlandığını fakat zaman zaman kötü niyetli kişiler tarafından sızma girişimlerinin ve ddos saldırısı olarak bilinen saldırı yöntemi ile saldırıların zaman zaman devam ettiğini duyurdu.

Bakanlık yapılan saldırılar ile ilgili bile birlikte çalışma yürütüldüğünü ve güvenlik zaafiyeti olmadığını belirterek, yapılan siber saldırılardan korunmak için sistem geliştirmelerinin de devam ettiğini bildirdi.


Yazıya Oy Ver
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...

Yazar: Tüm Yazıları
Yorum Yaz