Elektrik kesintileri siber saldırıdan dolayı olabilir


Son dönemlerde özellikle Marmara Bölgesinde yaşanan elektrik kesintilerinin sebebi siber saldırı olabilir.

Elektrik kesintileri siber saldırıdan dolayı olabilir

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından yapılan açıklamada son dönemlerde elektrik üretim ve iletim hatlarında kullanılan bilgi işlem yazılımına yoğun siber saldırı yapıldığı belirtildi. Elektrik kesintileri ile ilgili yapılan açıklamada yer verilen siber saldırı şüphesi akıllara son dönemlerde Marmara Bölgesinde kaynaklanan elektrik kesintileri getirdi. Resmi olarak yapılan açıklamada Marmara Bölgesinde etkili olan elektrik kesintisinin nedeni siber saldırı olarak bildirilmemiş olsa da birçok vatandaş kesintilerin siber saldırı nedeniyle yaşandığını iddia ediyor.

Elektrik İletim Sistemine Sızma Girişimi

Enerji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ülke genelinde hizmet veren ve elektrik iletim işlemlerinin yapıldığı sisteme birçok defa siber saldırı yapıldığı ve sisteme sızmak için hackerlar tarafından defalarca işlem yapılmaya çalışıldığı fakat bu sızma girişimlerinin engellendiği belirtildi. Güvenlik sistemlerinin çok güçlü olduğunu belirten bakanlık yapılan siber saldırılara karşı aktif bir şekilde koruma sağlandığını fakat zaman zaman kötü niyetli kişiler tarafından sızma girişimlerinin ve ddos saldırısı olarak bilinen saldırı yöntemi ile saldırıların zaman zaman devam ettiğini duyurdu.

Bakanlık yapılan saldırılar ile ilgili bile birlikte çalışma yürütüldüğünü ve güvenlik zaafiyeti olmadığını belirterek, yapılan siber saldırılardan korunmak için sistem geliştirmelerinin de devam ettiğini bildirdi.

2017-01-02 tarihinde yayınlandı.
YAZAR HAKKINDA

2007 yılında Kayseri Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun, bilişim teknolojileri projelerinde yer almakta, ayrıca bilişim sektörüne dair haberleri cokozel.com.tr aracılığı ile teknoloji meraklıları için derlemekte.

Elektrik kesintileri siber saldırıdan dolayı olabilir YAPILAN YORUMLAR

Show Buttons
Hide Buttons