Facebook’taki videolarda reklam dönemi başlıyor


Youtube ve Dailymotion’da olduğu gibi hem reklam verenler daha geniş bir kitleye ulaşabilecek, hem de Facebook’u kullanan içerik oluşturucuları videolar paylaşarak gelir elde edebilecekler.

Facebook’taki videolarda reklam dönemi başlıyor

Her gün Facebook’ta yüzbinlerce video paylaşılıyor, ancak çoğumuzun da fark edeceği üzere bu videolarda reklam yayınlanmıyor. Bu gidişata bir dur demeye karar veren Mark Zuckerberg, Facebook’ta video ortası reklamları test etmeye başladı bile. Buna göre tıpkı Youtube ve Dailymotion’da olduğu gibi hem reklam verenler daha geniş bir kitleye ulaşabilecek, hem de Facebook’u kullanan içerik oluşturucuları videolar paylaşarak gelir elde edebilecekler.

Daha önce de video ortası reklam modellerini test eden Facebook, yalnızca canlı videolarda bu özelliği aktif hale getirmişti. Şimdi ise Facebook’taki tüm videolarda reklam gösterimi yapılabilecek.

Sadece 15 saniye sürecek

Yabancı haber sitelerinde yer alan bilgilere göre Facebook videolarında başlayan reklamlar yalnızca 15 saniyelik olacak. Toplamda en az 90 saniyeden uzunluğa sahip olan videoların 20 saniyesini izleyen kullanıcılara reklam gösterilecek. Facebook’a video yükleyerek para kazanmak isteyenler toplam gelirin yalnızca yüzde 55’ini alabilecekler. Ki bu rakam da Youtube’dakiyle neredeyse aynı.

Facebook’ta kullanıcıları rahatsız edecek reklam modellerine izin vermeyen Zuckerberg, diğer mecraların aksine video öncesi reklam yayını gerçekleştirmeyecek. Ancak video ortasında gözüken reklamlar kısa süre içinde aktif hale gelebilir.

100 milyon saat video izleniyor

Youtube’un tek başına götürdüğü video paylaşım sektörüne de el atan Facebook, birkaç senedir kullanıcılarını video izlemeye teşvik ediyor. 2016 yılına ait olan bir istatistiğe göre kullanıcılar günde 100 milyon saat video izliyor.

2017-01-11 tarihinde yayınlandı.
YAZAR HAKKINDA

26 yaşında, Sinema ve Tv Yüksek Lisans öğrencisi. Cokozel.com.tr içerik editörü olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda sinema projeleri içerisinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Facebook’taki videolarda reklam dönemi başlıyor YAPILAN YORUMLAR

Show Buttons
Hide Buttons