Faizsiz Destekler İçin KOSGEB’e Nasıl Kayıt Yapılır ?


Fikrim var ama param yok diyen girişimci ruha sahip arkadaşlar artık üzülmeyin. Yardımınıza KOSGEB koşuyor ! Bu yazımızda sıfır faizli kredi desteği sunan KOSGEB’in veri tabanına nasıl kayıt olunacağını ve kayıt ekranındaki terimleri anlatacağız.

Faizsiz Destekler İçin KOSGEB’e Nasıl Kayıt Yapılır ?

Kendi işimi kuracağım ama finansman bulamıyorum diyorsanız, bu yazımızı okumadan geçmeyin.1990 yılından bu yana faaliyet gösteren  Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme Başkanlığı (KOSGEB), hayal ettiğiniz projeleri hayata geçirmenizde sizlerin yanında. Özellikle küçük girişimcilere sunduğu sıfır faizli, uygun ödeme koşullarına sahip kredilerle, artık siz de işinizi kurabileceksiniz.

KOSGEB’in sunduğu çok  avantajlı bu finansal  desteklerden yararlanmak istiyorsanız öncelikle  KOSGEB sistemine üye olmanız ve veritabanına kayıt yaptırmanız gerekiyor.

Öncelikle bu adrese gidin. Ardından  KOSGEB ‘e ilk kayıt seçeneğini tıklayın ve işletme adı kısmını doldurun. Yalnız bu kısmı doldururken dikkatli olmak gerek. Havalı olsun diye LTD, ŞTİ, A.Ş gibi ifadeler kullanmayın.Bu şirketler sermaye şirket olup sorumluluğu,açılması,kapanması zahmetlidir. Bireysel bir girişimci iseniz Şahıs Firması kurmanızı tavsiye ediyoruz.

İşletme statüsü kısmını da yukarıda önem verdiğimiz gibi dikkat ederek girin.

Bu kısımda yaşadığınız şehirde mükellef olduğunuz vergi dairesini seçiyorsunuz.Eğer bir ilçede faaliyet gösteriyorsanız,vergi mükellefiyetiniz ilçe verdi dairesinde ise önce ili sonra ilçeyi seçiyorsunuz.

Vergi Numaranızı giriyorsunuz. TC Kimlik Numaranızı da girebilirsiniz. Çünkü yeni düzenleme ile artık TC Kimlik Numarası vergi numarası yerine de geçiyor.

.

Yetkili kişi kısmına adınızı soyadınızı giriyorsunuz.

Ardından SSK İşyeri Sicil Numarasını giriyorsunuz. Buraya BAĞ-KUR numaranızı da girebilirsiniz. Sıkıntı yaşayan olursa 444 1 567 çağrı merkezini arayıp yardım isteyebilir.

İşletmenizin kurulduğu tarihi giriyorsunuz.

Esnaf Sicil Numaranızı ve işletmenin bulunduğu yeri girin.

Bu kısımda da bağlı olduğunuz meslek kuruluşunuzu girin.

Şimdi sıra NACE kodunda. NACE kodu işletmenizin hangi alanda çalıştığını, uğraştığını belirten bir koddur. Örneğin yazılım şirketi iseniz NACE kodunuzun tanımı Bilgi ve iletişimdir. NACE kodunuzun ne olması gerektiği hakkında bir fikre sahip değilseniz  arama yapmanıza imkan veren form sayfası uygun kodu bulmanıza yardım  edecektir.

Şimdi de iletişim bilgilerini giriyorsunuz.Bilgilerinizin Güncel olmasına dikkat edin.

Verdiğiniz bilgilerin doğruluğunu  onaylıyorsunuz ardından kaydet tuşuna basarak sonlandırın. Kayıt işleminin internet kısmı böylece son buluyor ve  Birim Seçimi ekranından irtibat kuracağınız büroyu  da seçmeniz gerekecektir.

En son olarak kullanıcı adı ve şifrenizi  not ettikten sonra artık kobi beyannamenizi doldurabilirsiniz.

 

2017-01-03 tarihinde yayınlandı.
YAZAR HAKKINDA

Bilgisayar Mühendisi, Masaüstü ve Mobil uygulama geliştirme projelerinde yer almaktadır.

Faizsiz Destekler İçin KOSGEB’e Nasıl Kayıt Yapılır ? YAPILAN YORUMLAR

  • serdar
    5 ay önce

    oldukça açıklayıcı bir yazı olmuş çok teşekkürler

Show Buttons
Hide Buttons