Google Fotoğraflar Nedir, Nasıl Yedeklenir?


Google Fotoğraflar, Google tarafından kullanıcılarına sunulmuş , sınırsız sayıda fotoğraflarını ,videolarını saklama, organize etme ve istendiğinde fotoğraflarını kolayca bulma imkanı veren bir hizmettir.

Google Fotoğraflar Nedir, Nasıl Yedeklenir?

Google Fotoğraflar, Google tarafından kullanıcılarına  sunulmuş , sınırsız sayıda fotoğraflarını ,videolarını saklama, organize etme  ve istendiğinde  fotoğraflarını kolayca bulma imkanı veren bir hizmettir. Tüm cihazlarınızdan otomatik olarak yükleyebilir ve ömürlük fotoğraflarınızı yedekleyip görüntüleyebilirsiniz. Google Fotoğraflara fotoğraf yüklerken  Yüksek Kalite ve Orijinal  olmak üzere iki seçenekle karşılaşırsınız.  Yüksek Kalite seçeneğiyle  fotoğrafları yedeklemek sınırsız ve ücretsizken Orijinal seçeneğiyle ise fotoğraf yedekleme alanı için 15 gb disk alanı kullanılabiliyor.

Google Fotoğraflar uygulaması İOS ve Android işletim sistemine sahip tüm cihazlarda kullanılabiliyor. Bunun  için Android veya İOS telefonunuza,tabletinize Fotoğraflar uygulamasını yükleyerek cihazınızda bulunan tüm fotoğrafları Google Fotoğraflara yedekleyebilirsiniz. Otomatik yedekleme talimatı vererek de yedekleyebilirsiniz. Google Fotoğraflara yüklemiş olduğunuz fotoğraflar siz silmeden silinmez ayrıca yedekleme ile beraber  telefonunuzda boş alan açılır bu da telefonunuzu rahatlatır.

Google Fotoğraflarda yer alan fotoğraflarınıza tüm cihazlarınızdan ulaşabilirsiniz. Google  Fotoğraf uygulaması ile  kolajlar, filmler oluşturabilir fotoğraflarınızı istediğiniz gibi guruplayabilirsiniz.  Fotoğraf uygulamasında arama yapmak da çok basit. Uygulama fotoğrafları mekana,zamana, nesnelere göre kategorize eder. Örneğin arabada çekindiğiniz fotoğrafı araba diye aratmanız fotoğrafı bulmanız için yeterli olacaktır.Ayrıca  Google Fotoğraflarınızı tek tıklama ile sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

Google Fotoğraflar Kullanımı

Şimdi Google Fotoğraflar Uygulaması nasıl kullanılır, android telefonlar için bir örnek vererek açıklayalım. Bunu İPhone telefonlar için de deneyebilirsiniz.

  • Google Play‘e giriş yapın ve Fotoğraflar uygulamasını indirin. İndirmek için BURAYA tıklayın. (İndirirken yeni sürüm indirdiğinizden emin olun)
  • Uygulama indirip açtıktan sonra karşınıza yedekleme ekranı gelecektir. Android cihazınızda ki gmail hesabı otomatik olarak algılanır zaten.”Yedekle ve Senkronize Et” seçeneğini seçin.”Yedeklemek için Hücresel Veri Kullan” seçeneğini seçerseniz operatörünüzün internetini kullanmaya başlayacaktır o yüzden  bu seçeneği seçmiyorsunuz. Böylece Wi-fi  bağlantınız açıkken fotoğraflarınız otomatik olarak yedeklenecektir. Devam et butonuna basabilirsiniz şimdi.

  • Fotoğraflar ve videolar için  yükleme boyutu ekranında “Yüksek kalite” seçeneğini seçin. Böylece sınırsız ve ücretsiz depolama alanına sahip olacaksınız. Tekrar Devam et butonuna tıklayın

  • Böylece fotoğraflarınız Google Fotoğraflar’a yedeklenebilir artık.

Bilgisayarınızdaki fotoğrafları yedeklemek için de şu adımları izleyebilirsiniz:

  1. https://photos.google.com/ adresinden Google Fotoğraflar sitesine girin.
  2. Gmail hesabınızla oturum açın.
  3. Ekranın üst kısmında bulunan arama kutucuğunun yanındaki    simgeye tıklayın.
  4. Google Fotoğraflara istediğiniz fotoğraflarınızı seçin.
  5. Yüksek kalite ve Orijinal seçeneklerinden istediğinizi seçin.
  6. Artık Fotoğraflarınızı Uygulamaya yedekleyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

2017-01-05 tarihinde yayınlandı.
YAZAR HAKKINDA

Bilgisayar Mühendisi, Masaüstü ve Mobil uygulama geliştirme projelerinde yer almaktadır.

Google Fotoğraflar Nedir, Nasıl Yedeklenir? YAPILAN YORUMLAR

Show Buttons
Hide Buttons