Google Play Store Çalışmadığında yapılacak 10 İşlem


Andorid kullanıcalara bütün uygulamalara tek bir yerden ulaşma imkanı veren,dünyanın en büyük mobil mağazası olan Google Playe Store, çeşitli nedenlerden dolayı hata verebiliyor.

Google Play Store Çalışmadığında yapılacak 10 İşlem

Andorid kullanıcalara bütün uygulamalara tek bir yerden ulaşma imkanı veren,dünyanın en büyük mobil mağazası olan Google Playe Store, çeşitli nedenlerden dolayı hata verebiliyor. Bu hatalar giderilmediği taktirde başka hataların doğmasına ve istenmeyen durumun devamına neden olabilir.

Google Play Store çalışmadığında yapılması gereken 10 işlemi şöyle bir sıralayalım:

Tarih ve Saat Ayarlarını Değiştirin

Google’ın sunucuları telefonuzda yanlış saat ve tarihle karşılaştığı zaman cihazınızla eşleşme sorunları yaşayabiliyor. Bu sorunu gidermek için telefonunuzun ayarlar kısmından  Tarih ve Saat Ayarları bölümüne girerek “Otomatik tarih ve saat” ve “Otamatik saat dilimi” seçeneklerinin aktif olduğundan emin olun.Seçenekler aktif olduğu takdirde manuel olarak  ayarlamıyı da deneyebilirsiniz.

Play Store’un Önbellğine Alınmış Verileri Temizleyin

Google Play Store’un önbelleğinde veriler biriktikçe google play store’ da yavaş çalışma ,çalışmama  ya da  çökme durumları olabilir. Play store’daki  bu sorunları önlemek için Ayarlar >Uygulamalr > Google Play Store> Ön Belleği Temizle adımlarıı sırayla izleyebilirsiniz.

Play Store’u Sıfırlaıyn

Yukarda yazdığımız çözümler işe yaramadıysa Play Store’un veritabanını, dosyalarını ,ayarlarını silmemizi sağlayacak Verileri Temizle seçeneğini kullanmamız gerek. Bunun için de Ayarlar> Uygulamalar>Google Play Store> Verileri Temizle adımlarını izleyebilirsiniz.

Play Store’un Son Sürümünü Yükleyin

Yeni özelliklerin eklenmesi  ya da bazı sorunlara çözüm üretilmesi amacıyla Google tarafından  Play Store’a getirilen güncellemeler, yaşadığınız ülkeye bağlı olarak bazen  gecikmeli olarak gelebilir. Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman APK dosyasını indirerek güncelleyebilirsiiz.

Play Store’un Fabrika Sürümüne Dönün

Bazen bütün ayarlarınız tam olur, Paly Store  güncellemelerini  de tam zamanında alırsınız  ama yine son aldığınız güncellemeden sonra çeşitli hatalar alırsınız.Bu hataları almamak için son güncellemeyi kaldırmak çözüm olabiliyor bazı durumlarda. Bunu yapmak için Ayarlar>Uygulamalar>Google Play Store>Güncellemeleri Kaldır adımlarını izleyebilirsiniz.

VPN Hizmetlerini Devre Dışı Bırakın

Virtual Private  Network  (Sanal Özel Ağ) hizmetine bağlandığınızda, bağlı olduğunuz ülkeye özgü uygulamalara kolaylıkla erişim sağlayabilirsiniz.Ancak VPN hizmeti  etkin durumdayken Play Store da bazı hatalarla karşılaşabilirsiniz, yükleme sorunları  vb. Böyle durumlarda VPN hizmetini devre dışı bırakarak tekrardan denyebilirsiniz.

Google Play Hizmetlerinin Düzgün Çalıştığından Emin Olun

Bilindiği gibi Google’ın hizmetleri ve senkronizasyon için  çekirdek işlevselliği sağlayan Google Play Hizmetleri’nin aksaması veya düzenli çalışmaması durumunda Play Store’un işlevselliği de etkileniyor.Bu  sorunu kontrol altına almak için Google Play Store’a ait güncellemeleri yapabilir,kaldırabilir ya da önbelleği temizleyebilirsiniz.

Play Store’u Durmaya Zorlayın

Çoğu android kullanıcılarının yaygın olarak başvurduğu  uygulamanın bozulması, donması durumunda “Zorla Durdurma” özelliğidir. Eğer baş edemediğiniz hatalarla karşılaşıyorsanız Play Store’un çalışmasını durdurduktan sonra yeniden başlatmayı denemenizde fayda  var. Zorla durdurmak için  Ayarlar> Google Play Store> Zorla Durdur adımlarını izleyebilirsiniz.

Cihazınızı Yenien Başlatın

Aslında bu yöntem tüm elektronik cihazlarda kullanılan, hatta ilk başvurulan en iyi çözüm yollarından biridir diyebilirz. Akıllı telefonunuzu da yeniden başlattığınızda aynı şekilde uygulamalar da yeniden başlatılacağından, karşılaşılaştığımız sorunlar ortadan kalkabiliyor.

Fabrika Ayarlarını Sıfırlayın

Ve en son olarak uyguladığınız tüm bu yöntemler işe yaramadığında cihazınızı fabrika ayarlarlarına döndürmek size isteğiniz çözümü getirebilir. Bu yöntem pek önerilmez ama en son yapacak bi yol kalmadığında uygulamanızda da bi sakınca yoktur.

Ücretsiz Google Play Store APK indir

2017-01-14 tarihinde yayınlandı.
YAZAR HAKKINDA

Bilgisayar Mühendisi, Masaüstü ve Mobil uygulama geliştirme projelerinde yer almaktadır.

Google Play Store Çalışmadığında yapılacak 10 İşlem YAPILAN YORUMLAR

Show Buttons
Hide Buttons