Google’a Şifre Yerine Telefonla Giriş Yapmak


Artık Google Hesabınıza şifre girdikten sonra ikinci bir şifre için sms’in gelmesini beklemeniz veya herhangi bir doğrulayıcı kodu almanız gerekmeyecek.

Google’a Şifre Yerine Telefonla Giriş Yapmak

Dünya genelinde en çok kullanılan servislerde kullanıcı adı ve şifrelerinin sızdırılmasından sonra iki adımla doğrulama seçeneğinin aktif edilmesinin önemini anlamış olduk. Her ne kadar  kullanıcıların çoğu zayıf şifre kullansa da sizlere tavsiyemiz  güçlü şifre belirlemenin haricinde 2 adımlı doğrulama seçeneğini aktif edin. Bu yazımızda Google’un  yeni güvenlik seçeneği  Google Prompt  (Google İstemi)’i nasıl aktif edeceğinizi anlatacağız.

Sıklıkla kullandığınız Facebook, Twiter,İnstagram gibi sosyal ağ hesaplarınızın sürekli hacklenmesi durumunun yaşandığı bu günlerde, iki adımlı doğrulama gibi ek güvenlik sistemlerinin kullanılması artık kullanıcılar için zorunluluk haline gelmiştir. Daha önce Online hesaplarınız için iki adımlı doğrulama sistemini aktif ettiyseniz hesabınızın şifresini girdikten sonra ikinci bir şifre için sms gelmesi gerektiğini veya doğrulayıcı uygulamalarındaki kodu  yazmanız gerektiğini biliyordunuz. Şimdi bu sistem geliştirildi ve Google Prompt olarak kullanımda. Google hesaplarını kullanan biri artık hesabına giriş yapmak için telefonunun kilidini bile açmadan sadece  bildirime dokunarak hesabına giriş onayı verebilir.

Şimdi doğrulama kodları yerine kullanılan bu sitemin nasıl aktif edildiğini yazalım.

Google Prompt’u Kurmadan Önce

Doğrulama kodu yerine telefonunuzla giriş yapmayı sağlayan Google Prompt’ aktif etmeden önce  yapılmadığı taktirde sistem çalışmasını etkileyebilecek bir kaç önemli nokta var.

  • İlk olarak hesabınız için iki adımlı doğrulamayı aktif etmiş olmanız gerek.Aktifse bu adımı atlayın.
  • Ardından Google Play Hizmetlerini güncellemeniz,  İphone kullanıcısı iseniz de Google uygulamasını indirmeniz ve giriş yapmış olmanız gerekmektedir. Ayrıca Touch ID de etkin olmalıdır.
  • Google Prompt’u kurarken cihazınızın listelenmemesi sorunuyla karşılaşmamak için Google hesabınızda oturum açmış olmanız gerekiyor. Android telefonlarda Ayarlar>Hesaplar>Hesap Ekle ve Google’u seçip , İphone’larda ise google uygulamasını açıp Oturum Aç’a dokunarak giriş yapmış olduğunuzdan emin olun.
  • Artık Google Prompt’ u ayarlamaya hazır.
  • Son olarak aynı gün içerisinde  bu yöntemle giriş yapmayı sık sık denemeyin.

Google Prompt (Google istemi) Nasıl Aktif Edilir ?

  • Cihazınızda Google Hesabınıza giriş yapıp 2 adımlı doğrulama sayfasına giriyorsunuz.Sayfayı aşağı kaydırdığınızda Başka bir  ikinci adım oluştur altında Google istemini göreceksiniz. “Telefon ekle” ye tıklayarak başlıyorsunuz.

  • Karşılama ekranında Başlayın’a tıklıyorsunuz.

  • Google hesabınıza aşağıdaki gibi birden fazla telefon bağlıysa (İPhone ve Android) Telefonunuzun açılır listesinden  cihazınızı seçiyorsunuz.(Cihazınızın açık olması ve İPhone için  Touch ID’nin açık,Android telefon için de ekran kilidinin  aktif olması gerekiyor.)

  • Ekrandaki yönergeleri takip edin ve kurulumu tamamlayın.

  • Telefonunuza gelen bildirime dokunarak hesabınıza giriş yapmış olacaksınız.

 

 

2017-01-02 tarihinde yayınlandı.
YAZAR HAKKINDA

Bilgisayar Mühendisi, Masaüstü ve Mobil uygulama geliştirme projelerinde yer almaktadır.

Google’a Şifre Yerine Telefonla Giriş Yapmak YAPILAN YORUMLAR

Show Buttons
Hide Buttons