Google’ın sürücüsüz aracı Waymo ile tanışın


Chrysler’in aile tipi minivan modeli Pacifica’nın modifiye edilmiş sürümü olan Waymo aracı, üzerindeki sensörler sayesinde yolda kendi başına hareket edebilecek.

Google’ın sürücüsüz aracı Waymo ile tanışın

Google’ın kendi kendine gidebilen akıllı aracı Waymo, seyir halindeyken etraftaki nesneleri algılamasını sağlayan LIDAR teknolojisinin maliyetini yüzde 90 oranında azaltmayı başardı. Bunun olumlu bir neticesi olarak Waymo’nun fiyatı çok daha makul seviyelere indi. ABD ve Avrupa’da daha aracı yaygın bir şekilde kullanıma sunmak isteyen Google, Ocak ayı sonuna doğru ilk kez halka açık alanlarda test sürüşlerine çıkacak.

Waymo’nun CEO’su John Krafcik’in açıklamasına göre bu test sürüşleri ilk etapta ABD’nin California ve Arizona eyaletleri arasındaki otobanlarda gerçekleştirilecek. Chrysler’in aile tipi minivan modeli Pacifica’nın modifiye edilmiş sürümü olan Waymo aracı, üzerindeki sensörler sayesinde yolda kendi başına hareket edebilecek.

Google bu hizmeti başka firmalara da satabilir

İşin aslı Google’ın Waymo şirketiyle yapmak istediği şey, kendi araç modellerini geliştirip satmak değil. Yani Waymo, bir Tesla veya Faraday Future rakibi olmayacak. Aksine sürücüsüz otomobil teknolojilerini geliştirip bunu dev araba üreticilerine pazarlamak Waymo’nun nihai hedefi.

Associated Press’e verdiği demeçte Krafcik, lazer bazlı sensörlerin üretim maliyetlerinde ciddi maliyet avantajı sağladıklarını dile getirerek Waymo’nun çok daha kolay satın alınabilir hale geldiğini açıkladı. Ayrıca Mayıs ayına kadar Waymo’nun 4 milyon 828 bin kilometre yol boyunca sağlıklı bir şekilde test edildiğini de not düştü.

Önümüzdeki aylarda Waymo’nun ismini daha sık duyacağız gibi. Eğer sorunsuz olarak geliştirilme süreci devam ederse yollarda uygun fiyatlı Waymo teknolojisini kullanan araçları da görmeye başlayabiliriz.

2017-01-11 tarihinde yayınlandı.
YAZAR HAKKINDA

26 yaşında, Sinema ve Tv Yüksek Lisans öğrencisi. Cokozel.com.tr içerik editörü olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda sinema projeleri içerisinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Google’ın sürücüsüz aracı Waymo ile tanışın YAPILAN YORUMLAR

Show Buttons
Hide Buttons