İnstagram’da Canlı Yayın Özelliğini Kullanma


En çok kullanılan sosyal ağ uygulamalarından biri olan İnstagram, son yaptığı güncelleme ile birlikte kullanıcılarına canlı yayın yapma fırsatı sağladı.

İnstagram’da Canlı Yayın Özelliğini Kullanma

En çok kullanılan sosyal  ağ uygulamalarından biri olan İnstagram, son  yaptığı  güncelleme ile birlikte kullanıcılarına canlı yayın yapma fırsatı sağladı. Bilindiği üzere canlı yayın yapma özelliğini  daha önce Facebook ve Periscope gibi uygulamalarda görmüştük. Artık  instagram uygulamasıyla da   kullanıcılar takipçilerine canlı yayın yapabilecekler. Her gün 100 milyondan fazla kullanıcının kullandığı instagramın belki de tek eksik olduğu bir özellikti bu. Bununla beraber artık bir adım daha öndedir diyebiliriz rakiplerine göre. Dilerseniz İnstagram’ın canlı yayın yapma özelliğinin nasıl kullanılacağına bakalım.

Canlı yayın yapma özelliği, android ve iphone kullanıcıları için  popüler fotoğraf ve video paylaşım platformu İnstagram’ın Stories (hikayeler) kısmına eklenenmiştir. Peki bu özellikle İnstagram’da nasıl canlı yayın yapabilirsiniz, nasıl canlı video paylaşabilirsiniz ?

İnstagram’da Canlı Yayın Yapma

İnstagram’ın canlı yayın yapma özelliği hikayeler (instagram stories) kısmına bağlı çalışıyor. İnstagram Stories’da bilindiği üzere paylaşılan  video ve fotoğraflar belli bir süre yayında kaldıktan sonra otomatik olarak sonradan kayboluyor.Son gelen canlı yayın özelliği ile kullanıcılar istediği zaman yayın yapabilecekler ama bu yayın süresinin 1 saat ile sınırlandığını da belirtmek gerekir. Şimdi İnstagram uygulamanızın son güncellemelerini yaptıktan sonra sizlere anlatacağımız adımları takip edip canlı yayın yapma özelliğini aktif olarak kullanabilirsiniz.

  • Güncellemeden sonra instagram arayüzünün değiştiğini fark edeceksiniz. Canlı Yayına başlamak için öncelikle son üst köşede kamere simgesine dokunun veya sağa kaydırmayı deneyin.

  • İnstagram Stories özelliğini kullanıyorsanız bu ekran size çok farklı gelmeyecektir. Şimdi canlı yayını başlatmak için en altta parmağınızı kaydırarak “Canlı Video Başlat”  moduna geçmek. Canlı yayına başladığınız zaman takipçilerinize bildirim gidecektir. Canlı yayın sırasında gelen yorumlardan istediğinizi sabitleyebilir ya da yorumları kapatabilirsiniz.

  • Peki  takip ettikleriniz canlı yayına başladığı zaman nasıl fark edeceksiniz ? Hikayelerin görüldüğü üst kısımda kullanıcı isimlerin altında LİVE  ibaresi olanlar canlı yayın yapıyor olanlardır. Ayrıca keşfet kısmına giderek de o anda  popüler canlı yayınları da görebilirsiniz.
2017-01-06 tarihinde yayınlandı.
YAZAR HAKKINDA

Bilgisayar Mühendisi, Masaüstü ve Mobil uygulama geliştirme projelerinde yer almaktadır.

İnstagram’da Canlı Yayın Özelliğini Kullanma YAPILAN YORUMLAR

Show Buttons
Hide Buttons