İPhone 6 ve İPhone 7’de 3D Ayarı Nereden Açılır ?


Bilindiği üzere Apple geçtiğimiz yıllarda Dokunmatik Ekran Teknolojisi 3D Touch özelliğini tanıtmıştı. 3D Touch ayarı nasıl yapılır? Kısaca değinelim.

İPhone 6 ve İPhone 7’de 3D Ayarı Nereden Açılır ?

Bilindiği üzere Apple geçtiğimiz yıllarda  dokunmatik  ekran teknolojisi 3D  Touch özelliğini tanıtmıştı. İPhone telefonlarda dokunma,kaydırma, kıstırma gibi MultiTouch hareketlerini pekçok telefonun aksine rahat yapılabiliyorken  3D Touch özelliği ile  bu hareketlere Peek ve Pop hareketleri de eklenmişti. Peek ve Pop hareketlerini kısaca açıkladıktan sonra 3D Touch ayarının nereden açıldığını açıklayacağız.

Peek  ve Pop hareketleri ile ekrana uyguladığınız baskı hareketi neticesinde  bazı eylemleri gerçekleştirebiliyorsunuz. Örneğin telefonunuza gelen bir iletiye hafifçe bastığınızda (Bu Peek hareketi oluyor.) ön izleme yapabiliyorsunuz. Biraz daha bastırdığınızda  ise (Bu da Pop  hareketi oluyor.) iletiyi açabiliyorsunuz.

3D Nereden Açılır ?

Özet olarak 3D Teknolojisi ilk olarak Phone 6s de yer aldı. 3D Touch  İPhone ekranına uygulanan basıncı (hafif veya daha fazlası) algılıyor ve içeriklerde ilgili belirli kontrollere anında  ulaşmayı sağlıyor. 3D özelliğini seven ve kullanan kullanıcıların yanında bu özelliği sevmeyen  kullanmak istemeyen ve rahatsız olan İPhone sahipleri de mevcut. Bir kaç dokunmayla  3D Touch dokunma teknolojisini isteye bağlı olarak açıp kapayabilirsiniz. Oldukça basit .

  • İlk olarak Ayarlar> Genel  adımlarını takip edip Erişilebilirlik  menüsüne tıklayın.

  • Erişilebilirlik kısmında 3D Touch bölümü yer alıyor. Bu bölme tıklayın.

  • Karşınıza 3D ayarları gelecek. İsterseniz Bu özelliği  kapatıp hiç açmazsınız, isterseniz de açabilirsiniz hatta duyarlılığını hafif, orta ya da sert olarak ayarlayabilirsiniz. Ayrıca en alt kısımda 3D Touch duyarlılık testi de bulunuyor. Böylece yaptığınız ayarlamayı test edebilirsiniz.
2017-01-05 tarihinde yayınlandı.
YAZAR HAKKINDA

Bilgisayar Mühendisi, Masaüstü ve Mobil uygulama geliştirme projelerinde yer almaktadır.

İPhone 6 ve İPhone 7’de 3D Ayarı Nereden Açılır ? YAPILAN YORUMLAR

Show Buttons
Hide Buttons