İran’ın uyguladığı sansür diğer ülkeleri de etkiledi


Facebook ve Twitter gibi popüler sosyal medya ağlarına dahi erişimin yasaklandığı İran’da internet kullanıcıları sıkı bir sansür politikasına maruz kalıyorlar.

İran’ın uyguladığı sansür diğer ülkeleri de etkiledi

Facebook ve Twitter gibi popüler sosyal medya ağlarına dahi erişimin yasaklandığı İran’da internet kullanıcıları sıkı bir sansür politikasına maruz kalıyorlar. Son olarak İran hükümetinin vatandaşların ziyaret etmesine uygun görmediği siteleri engelleme kararı alması, diğer ülkelerdeki internet servis sağlayıcılarına da etkiledi. Nasıl olduğuna kimsenin anlam veremediği bu gelişme sonucunda İran’da yasaklanan sitelere Rusya, Hong Kong, Endonezya ve Hindistan’daki kullanıcılar da erişim sağlayamadı.

Türkiye’deki BTK’nın İran’daki karşılığı olan CRA, geçtiğimiz günlerde aralarında birçok pornografik sitenin de bulunduğu 256 web sitesi için erişim engeli kararı aldı. Yaygın olarak kullanıldığı üzere her bir sitenin sunucusuna ait IP adreslerini bloklama yöntemini tercih etmeyen CRA, BGP ismi verilen farklı bir sansür taktiğine başvurdu.  

Türkçeye Sınır Geçit Protokolü olarak çevirebileceğimiz bu yöntem, tarayıcı adresine yazılan sayfanın servis sağlayıcıları tarafından herhangi bir adrese yönlendirilebilmesini mümkün kılıyor. İran’ın yaptığı da tam olarak bu: Yasaklı sitelerin tümünü sahte bir sayfaya yönlendirmek. Ancak son denemelerinde bu girişim diğer ülkelerdeki internet yapısına da zarar verdi ve birçok ülkeyi etkiledi.

İran’ın yasaklı siteler için oluşturduğu sahte adresleri yanlışlıkla kullanan Rusya (RETN), Hong Kong (Hutchison), Hindistan (Bharti Airtel) ve Endonezya’daki (Telekomunikasi) servis sağlayıcılarına abone olan kullanıcılar bu sitelere ulaşmakta sıkıntılar yaşadı.

Servis sağlayıcılarının hatayı fark etmesi 24 saat kadar sürdü. Sorunun giderilmesiyle diğer ülkelerde bu sitelere erişim tekrar geri sağlandı.

2017-01-11 tarihinde yayınlandı.
YAZAR HAKKINDA

26 yaşında, Sinema ve Tv Yüksek Lisans öğrencisi. Cokozel.com.tr içerik editörü olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda sinema projeleri içerisinde çalışmalarını sürdürmektedir.

İran’ın uyguladığı sansür diğer ülkeleri de etkiledi YAPILAN YORUMLAR

Show Buttons
Hide Buttons