Kaçak elektriğe karşı şifreli sayaçlar kullanılacak


Son dönemlerde artan kaçak elektrik kullanımını engellemek için geliştirilen şifreli sayaç sistemi tanıtıldı.

Kaçak elektriğe karşı şifreli sayaçlar kullanılacak

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş (Dedaş) tarafından tanıtılan sistem hizmete girdikten sonra kaçak elektrik kullanımının önüne geçileceği belirtildi. Şifreli sayaç özelliği sayesinde artık sayaçlar üzerinde yapılacak en ufak bir değişiklik otomatik olarak yetkililere bildirimde bulunacak.

Dedaş yönetim kurulu başkanı Mehmet Atalay tarafından yapılan açıklamada son dönemlerde hizmet vermiş oldukları bölgede yaşanan elektrik kesintilerinin kayıt dışı elektrik kullanan vatandaşların fazla yüklenmesinden dolayı olduğunu belirterek yeni sisteme geçiş yapacaklarını açıkladı. 2017 yılının sonuna doğru devreye alınacak olan şifreli sayaçların tüm şehirlerde kullanması zorunlu olacak.

Kayıt Dışı Kaçak Elektrikler İçin Şifreli Sayaç Dönemi

Dedaş yönetim kurulu başkanı yaptığı açıklamada “Bu sistemin içerisinde müşteri ilişkileri yönetimi, faturalama, operasyonel yönetim sistemleri, ölçü yönetim sistemi, SCADA, kesinti ve iş gücü yönetimi, varlık yönetimi gibi birçok alt fonksiyonların yanı sıra uç birim olarak akıllı haberleşmeli sayaçlar var. Bu sayaçlar üzerine şifreleme fonksiyonunu da ekliyoruz, Ar-Ge ekiplerimiz bu sistemi 2017 sonu devreye alacaklar.” Dedi.

Türkiye’de tüketilen elektrik enerjisinden çok daha fazlasının kaçak olarak kullanıldığını tespit ettiklerini belirten Atalay, ,“Yatırımlarımızın önemli bir kısmı kayıt dışı kullanımı önlemeye yönelik geliştirdiğimiz teknoloji projelerine gidiyor. ABD’li Oracle firması ve çözüm ortaklarıyla çok büyük bir proje başlattık. 100’ün üzerinde mühendis Diyarbakır’da Ar-Ge çalışması yapıyor. Bölgede 150 binin üzerinde aboneyi akıllı şebekeye bağladık. Şu an, oransal olarak Türkiye’nin en büyük akıllı şebeke ağı Dicle Elektrik dağıtım bölgesinde bulunuyor. Yavaş yavaş sahada yeşil alan dediğimiz mahalleler oluşturuyoruz. Bu mahallelerde sayaçların tamamını uzaktan okuyabiliyoruz, ölçümlerini yapabiliyoruz.”  

Şifreli sayaçların 2017 yılının sonundan itibaren abonelere zorunlu kılınacağını hatırlatan Dedaş yönetim kurulu başkanı basın mensuplarının sorularını cevapladıktan sonra toplantıyı bitirdi.

2017-01-06 tarihinde yayınlandı.
YAZAR HAKKINDA

1998 yılından itibaren bilgisayar donanım, yazılım sektöründe çalışmalar yürütmüş, ağ yapıları, eğitim uygulamaları gibi birçok alında hizmetler sunmuş, teknoloji alanındaki deneyimlerini cokozel.com.tr üzerinden paylaşmaya devam etmektedir.

Kaçak elektriğe karşı şifreli sayaçlar kullanılacak YAPILAN YORUMLAR

Show Buttons
Hide Buttons