Kamu Kurumlarında F klavye dönemi başlıyor

234 defa okundu , kategorisinde, 26 Ara 2016 - 14:52 tarihinde yayınlandı

AKP milletvekili Ekrem Erdem tarafından yapılan açıklamada Türkçe’nin daha verimli kullanımı için kamu kuruluşlarında F klavyelerin kullanacağını açıkladı. Türkçe yazımlarda en uygun klavye çeşidi olarak bilinen F klavye kamu kuruluşlarında kullanılmaya başlanacak. Türkçe’nin daha verimli bir şekilde kullanılmasına imkan sağlayan F klavye AKP milletvekili Ekrem Erdem tarafından yapılan açıklama ile artık kamuda hizmet veren personelin […]

Kamu Kurumlarında F klavye dönemi başlıyor

AKP milletvekili Ekrem Erdem tarafından yapılan açıklamada Türkçe’nin daha verimli kullanımı için kamu kuruluşlarında F klavyelerin kullanacağını açıkladı.

Türkçe yazımlarda en uygun klavye çeşidi olarak bilinen F klavye kamu kuruluşlarında kullanılmaya başlanacak. Türkçe’nin daha verimli bir şekilde kullanılmasına imkan sağlayan F klavye AKP milletvekili Ekrem Erdem tarafından yapılan açıklama ile artık kamuda hizmet veren personelin bilgisayardaki işlemlerini F klavye ile yapılacağını belirtti.

AKP milletvekili Ekrem Erdem aynı zamanda Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Genel Başkanlığı yapmakta ve Türk dili geliştirme çalışmalarında da yer almakta. Bu yüzden Türkçe’nin en verimli kullanılabilecek klavye düzeninin F tipi klavye olduğunu belirten Erdem, bu konu ile ilgili çalışmaların sonlanma aşamasına geldiğini açıkladı.

2017 Yılında Kamuda F Tipi Klavye Kullanılacak

Erdem, “Bugün Türk milleti Türkçe’yi doğru kullanmıyor, Ne imla kurallarına dikkat ediliyor ne kelimeler usulüne uygun, düzgün bir şekilde yazılıyor. En büyük tehlikelerden bir tanesi de harflerin seslendirilmesi. Artık “f” ve “t” kalmadı. Bu harfler Türkçe yerine İngilizce seslendiriliyor. Siz isimlerinizin harflerini İngilizce seslendirin bakalım karşınıza ne çıkıyor? Buna benzer saymakla bitmeyecek sıkıntılar var. Ülkemiz zor bir süreçten geçiyor. Bu sıkıntıların nasıl üzerinden geliyor ve gelmeye devam ediyorsak Türkçe de inşallah bu sıkıntıların üzerinden gelecektir” dedi.

Erdem 2017 yılından itibaren yenilenecek olan F tipi klavyelerin kamu kurum kuruluşlarına dağıtılmaya başlanacağını belirterek tuşların en düzenli şekilde kullanılması için değişiklikler yapılacağını ve yeni F tipi klavyelerde TL simgesinin de yer alacağını belirtti.


Yazıya Oy Ver
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...

Yazar: Tüm Yazıları
26 yaşında, Sinema ve Tv Yüksek Lisans öğrencisi. Cokozel.com.tr içerik editörü olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda sinema projeleri içerisinde çalışmalarını sürdürmektedir.
Yorum Yaz