Laptop Ses Kalitesi Arttırma


Dizüstü bilgisayarınızda film izlemekten,müzik dinlemekten hoşlanıyorsunuz ama bilgisayarınızın ses kalitesinden çok da memnun değilseniz bu yazımız tam da sizler için.

Laptop Ses Kalitesi Arttırma

Bir çok kullanıcı bilgisayarından internet üzerinden  oyun oynadığında, istediği bir filmi izlediğinde ya da Spotif gibi platformlar aracılığı ile sevdiği müziği dinlediğinde, bilgisayarının ses performansından ya da ses kalitesinden memnun kalmıyor ayrıca istediği ses düzeyine ulaşamıyor.

Eğer  cihazınızı tamamen değiştirmeden, ses kalitesinde bir  iyileşme ,gelişmeistiyorsanız, sizlerle paylaşacağımız bir kaç yolu deneyin. Bu birkaç yol herkes için geçerli olmayabilir ama en azından dizüstü bilgisayara sahip kişiler için biraz da olsa ses performasını gelilştirecektir.

Uygulama Ve İşletim Sistemi Ayarları

Öncelikle performansı geliştirmek için önünüzdeki uygulamadan başlayın.Uygulamanın sizlere sunduğu performans geliştirme seçeneklerini inceleyin. Buna uygulamanın ayarlar kısmından bakabilirsiniz.

Örneğin Windows ya da Mac için Spotify uygulamasında Seçenekler kısmında Premium üyeler için yüksek kalite seçeneği bulunuyor. İTunes ‘da ise  öncelikle  Tercihleri açın ve ardından Çalma/Oynatma kısmına gelin. Burada SES GELİŞTİRİCİ ‘nin seçili olduğundan emin olun. Ses Geliştirici’nin de sürgüsünü istediğiniz seviyeye getirebilirsiniz.

Uygulama ayarlarının kontrolünden sonra şimdi işletim sisteminin ayarlarına geçebilirsiniz. WİNDOWS’da Denetim Masasına girin. Ardından Ses Sekmesine girin. Burada Hoparlör’e tıklayıp Özellikleri seçin.Karşınıza  Geliştirmeler ve  Gelişmiş Seçenekleri çıkacatır. Bu kısımda karşınıza çıkan seçenekleri deneyin. Kendi zevkiniz ve keyfinize göre size en uygun olanı kullanın.

Eğer bunlar sizi tatmin etmediyse  ek olarak  eklentiler de ekliyebilirsiniz. Mesela:

Özellikle  Mac-İ Tunes  ilişkisi için BitPerfect tavsiyeler arasında. Boom 2 ‘de ise Mac cihazınızın sesi  çok daha temiz ve yüksek hale gelir.Hem Mac hem de Windows işletim sitemlerinde kullanabileceğiniz Hear de bir başka ses geliştirici uygulamadır. Hem  hoparlörle hem de  kulaklıkla kullanabileceğiniz bu uygulama bolca seçenek sunuyor. Windows için bir seçenek olan DFX  Audio Enhancer , internet üzerinden  video yayıı yapıyorsanız ya da Skype üzerinden konuima gerçekleştiriyorsanız harika bir uygulama. Varsayılan ayarlar çoğu zaman iş görüyor.

Donanım Ve Diğer Ekstra Cihazlar

Bütün bu yolları denemenize rağmen bazen bilgisayarınız kötü ses perfonması vermeye devam edebilir. Böyle bir durumda donanımsal seçenekler de mevcut.  Bu konuda cok da bilgi sahibi olmanız gerekmiyor. Birkaç kısa araştırma yapıp Laptopunuza  ek cihazlarlar ekleyebilirsiniz.

Kablolarla uğraşmak istemiyorsanız Bluetooth  Teknolojili kulaklıklardan faydalanabilirsiniz.

Diğer bir seçenek de taşınabilir çeviriciler kullanabilirsiniz. Örneğin 7.1 Surround ses desteği sunan taşınabilir ses kartı Creative Sound Blaster E5 bu konuda çok güzel br örnek. Bilgisayarınıza doğrudan USB ile bağlanabiliyor.Schiit Fulla (ülkemizde satışı yok) ve Audioquest DragonFly ise diğer ‘kompakt’ ve daha uygun fiyatlı. Bütçesi yüksek olanlar için de  ise Creative Sound Blaster X7 kesinlikle çok iyi bir harici ses kartı seçeneğidir.

2016-12-31 tarihinde yayınlandı.
YAZAR HAKKINDA

26 yaşında, Sinema ve Tv Yüksek Lisans öğrencisi. Cokozel.com.tr içerik editörü olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda sinema projeleri içerisinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Laptop Ses Kalitesi Arttırma YAPILAN YORUMLAR

Show Buttons
Hide Buttons