Neptün heykeli Facebook tarafından sansürlendi


Facebook geliştirdiği yapay zekalı görsel tarama sistemi, Dünyanın en ünlü heykellerinden olan Neptün heykelini sansürledi.

Neptün heykeli Facebook tarafından sansürlendi

Paylaşılan fotoğrafların uygun olup olmadığını kontrol eden Facebook yapay zekası Rönesans döneminden kalma Neptün heykelini uygunsuz içerik olarak algılayıp fotoğrafı sansürledi. Uygunsuz içerik ve fotoğrafları tespit etmek için hazırlanmış olan yapay zeka büyük bir hata yaparak Neptün heykelini sansürlemesi sosyal medya’da büyük tepki çekti.

Günde milyonlarca fotoğraf ve videonun yüklendiği sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden paylaşılan fotoğraf, video ve içeriklerin kontrol edilmesi şüphesiz ki insanlar tarafından kontrol edilmesi mümkün olmayan bir şey. Facebook bu kadar yüksek sayıdaki içerikleri tek tek kontrol etmek yerine geliştirdiği yapay zeka sayesinde saniyeler içerisinde paylaştığınız içerikleri tarayıp uygun olup olmadığını denetledikten sonra yayınlamakta.

Neptün Heykeli Sansürlendi!

Fakat yapay zekalar her ne kadar çok gelişmiş olsalar da genellikle düz bir mantıkla çalıştıklarından dolayı zaman zaman çıplak olan heykelleri de çıplak insan vücudu olarak algılayıp sansürleme işlemi yapabiliyor. Dün Facebook yapay zekasının yaptığı gibi. Rönesans döneminin en önemli eserlerinden olan Neptün heykeli, çıplak olduğu için Facebook yapay zekası tarafından sansürlenince ortalık karıştı.

Fotoğrafı, Facebook hesabına yüklemek isteyen kullanıcı yapay zekanın verdiği cevap karşısında şoka girdi. Neptün heykeli yüklendikten kısa bir süre sonra Facebook bildirimle “yüklediğiniz fotoğraf, Facebook kurallarına aykırı şekilde insan vücudunun uygun olmayan uzuvlarını göstermektedir” uyarısını verdi.

2017-01-04 tarihinde yayınlandı.
YAZAR HAKKINDA

26 yaşında, Sinema ve Tv Yüksek Lisans öğrencisi. Cokozel.com.tr içerik editörü olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda sinema projeleri içerisinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Neptün heykeli Facebook tarafından sansürlendi YAPILAN YORUMLAR

Show Buttons
Hide Buttons