Nokia, yapay zeka asistanı Viki için çalışmalara başladı


Son dönemlerde teknoloji devlerinin sanal asistanlarını geliştirmesi üzerine teknoloji devlerinden Nokia’a da kendi yapay zekaya sahip sanal asistanı için patent aldı.

Nokia, yapay zeka asistanı Viki için çalışmalara başladı

Nokia aldığı patent ile yapay zeka çalışmalarında kendisinin de olduğunu gösterdi. Teknoloji devlerinin sanal asistanlarını güçlendirmek için yapay zeka teknolojilerini geliştirmeye devam ederken Nokia, Avrupa’da aldığı bir patent ile tüm dikkatleri üzerine çekti. Yapay zeka ile otomatik olarak aktif olan bir sanal asistan yapmaya çalışan Nokia, yeni ürünü için patent aldı.

Akıllı ev asistanlarının kullanım alanları ve yapabildikleri işlemler arttıkça sanal asistanlar üzerinde şirketler uzun bir süredir geliştirmeler yapmaya devam ediyor. İlk olarak Amazon tarafından kullanıma sunulan Amazon Echo ile başlayan Akıllı Ev Asistanı süreci daha sonra Google Home sanal ev asistanı ile oldukça ileri bir seviyeye ulaşmıştı.

Nokia Viki Sanal Asistanı

Nokia bu alanda çalışmalardan uzak kalmamak için Viki isminde bir patent alarak kendi sanal asistanını üretmek için harekete geçti. Sesli komutlar ile çalışan, internet bağlantısı, yapay zeka, kullanıcı ile diyalog kurma gibi birçok özelliği bulunan sanal asistanı için aldığı patent ile yapay zeka savaşında yerini aldı.

Nokia çıkaracağı akıllı telefon modellerine ileride Viki sanal asistanını entegre ederek en büyük rakipleri olan Apple Siri, Microsoft Cortana gibi sanal asistanlar ile mücadele edecek. Son yıllarda gelişim gösteren yapay zekalar, sanal asistan olarak kullanılmakta ve günlük birçok işi yapabilmekte.

2017-01-09 tarihinde yayınlandı.
YAZAR HAKKINDA

26 yaşında, Sinema ve Tv Yüksek Lisans öğrencisi. Cokozel.com.tr içerik editörü olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda sinema projeleri içerisinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Nokia, yapay zeka asistanı Viki için çalışmalara başladı YAPILAN YORUMLAR

Show Buttons
Hide Buttons