Rusya, LinkedIn uygulamasını mağazalarından kaldırdı


Geçtiğimiz yılın Kasım ayında LinkedIn’e erişimi engelleyen Rusya, bu kez iOS ve Android mağazalarından LinkedIn uygulamalarının silinmesini istedi

Rusya, LinkedIn uygulamasını mağazalarından kaldırdı

Geçtiğimiz yılın Kasım ayında LinkedIn’e erişimi engelleyen Rusya, bu kez iOS ve Android mağazalarından LinkedIn uygulamalarının silinmesini istedi. Hem Google, hem de Apple bu isteği olumlu karşılayarak uygulamayı kaldırdı.

Rusya’ya LinkedIn arasında yaşanan gerilimin asıl sebebi, hükümetin 2014 yılında Rusya vatandaşlarına ait verilerin Rusya sınırları içinde depolanması gerektiğini zorunlu kılan düzenlemeyi kabul etmesine dayanıyor. Kişisel bilgileri Rusya’daki sunucularda saklamak zorunda kalan firmalar, hükümetin kullanıcıları bu şekilde daha rahat izleyebileceğini düşündükleri için bu fikre pek sıcak bakmıyor. Microsoft tarafından satın alınan LinkedIn de bu firmalardan birisi.

Ancak VPN kullanıcıları tarafından erişim sağlanabilen sitenin mobil uygulamaları da sansürlendiği için uzun süredir kullanılamıyordu. Ancak Rusya hükümetinin isteği sonucu LinkedIn’in resmî uygulaması artık Google Play Store ve App Store’dan da kaldırıldı.

Bu olay geçen hafta Çin’in New York Times uygulamasını mağazalardan kaldırmasını akıllara getirdi. Bilindiği gibi New York Times’in web sitesine erişim 2012 yılından beri sağlanamıyor.

ABD-Rusya gerilimiyle ilgisi var mı?

Son günlerde iki ülke arasında yaşanan gerginliklerin bir sonucu olarak Rusya’nın kullanıcı verilerini ülke içinde depolama kuralını sıkı bir şekilde uygulamaya karar verdiği tahmin ediliyor. ABD menşeli Microsoft’un sahibi olduğu LinkedIn’in Rus vatandaşların bilgilerini ülke dışına taşımamasını isteyen Rusya, yakın tarihte LinkedIn’e erişimi tekrar sağlayacak gibi gözükmüyor. İki ülke arasındaki ilişkilerin düzelmesiyle birlikte bu durum belki değişebilir.

2017-01-11 tarihinde yayınlandı.
YAZAR HAKKINDA

26 yaşında, Sinema ve Tv Yüksek Lisans öğrencisi. Cokozel.com.tr içerik editörü olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda sinema projeleri içerisinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Rusya, LinkedIn uygulamasını mağazalarından kaldırdı YAPILAN YORUMLAR

Show Buttons
Hide Buttons