Spotify materyal tasarımı test ediyor


Android kullanıcıları, uygulamanın “Şuan oynatılıyor” bölümünde ciddi tasarım değişikliklerini fark ettiklerini bildirdi.

Spotify materyal tasarımı test ediyor

Popüler müzik dinleme servisi Spotify’nin Android uygulaması geçtiğimiz birkaç aydır düzenli aralıklarla güncelleniyor. Bu güncellemelerle tasarım tarafında ufak düzeltmelerin ve kullanıcı odaklı hata gidermelerinin yapıldığına şahit oluyoruz. Ancak görünen o ki Spotify için bu düzenlemeler henüz daha bitmiş değil. Bazı Android kullanıcıları, uygulamanın “Şuan oynatılıyor” bölümünde ciddi tasarım değişikliklerini fark ettiklerini bildirdi.

Android Police isimli sitenin yaptığı haberde bu kullanıcıların gönderdiği ekran görüntülerine yer verildi. Muhtemelen Spotify’nin test amaçlı olarak bazı kullanıcılar için aktif hale getirdiği bu değişiklikler rastgele olarak cihazlara dağıtıldı.

Neler değişiyor?

Spotify’nin yeni kullanıcı arayüzü eskisine kıyasla çok daha temiz ve sade gözküüyor. Bazı butonlar ya kaldırılmış, ya da eskisine kıyasla çok daha küçük bir şekilde kullanılmış. “Karıştır” ve “tekrarla” butonları buna örnek gösterilebilir.

Çalan şarkıları ileri veya geri sarabilmek için kullandığımız kontrol çubukları hala daha aktif, ancak albüm fotoğrafları eskisinin aksine tam ekran şeklinde görüntüleniyor. Uygulamanın tümünü kaplayan albüm kapağına dokunduğunuz takdirde kontrol çubukları da gizleniyor ve yalnızca fotoğraf görüntüleniyor.  Yalnızca kapağın en altına konumlandırılan ufak bir çubuk, şarkının ne kadarının dinlendiğini görebilmenizi sağlıyor.

İşin aslı Spotify’de şuanda kullanılan Android arayüzü hiç de kötü sayılmaz, ancak bu tür iyileştirmeler biz kullanıcılar için elbette daha iyi. Materyal tasarım denemeleri yapan Spotify’nin kullanıcılardan gelen istek ve şikâyetler doğrultusunda bu tasarım dilini Android cihazlar için aktif hale getirmesi mümkün.

2017-01-11 tarihinde yayınlandı.
YAZAR HAKKINDA

26 yaşında, Sinema ve Tv Yüksek Lisans öğrencisi. Cokozel.com.tr içerik editörü olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda sinema projeleri içerisinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Spotify materyal tasarımı test ediyor YAPILAN YORUMLAR

Show Buttons
Hide Buttons