Windows Geri Dönüşüm Kutusunu Otomatik Boşaltma

147 defa okundu kategorisinde, 05 Oca 2017 - 12:54 tarihinde yayınlandı

Bu yazımızda Windows Geri Dönüşüm Kutusunu nasıl otomatikleştirerek boşaltabileceğinizi açıklayacağız.

Windows Geri Dönüşüm Kutusunu Otomatik Boşaltma

Bu yazımızda Windows Geri Dönüşüm Kutusunu nasıl otomatikleştirerek boşaltabileceğinizi açıklayacağız.  Normalde bilgisayarınızdaki herhangi bir dosyayı Shift +Delete komutunu kullanmadan sildiğinizde dosya silindikten sonra Geri Dönüşüm Kutusuna gidiyor ve orada siz geri dönüp dosyayı silmediğiniz sürece  dosya orada fazladan  alan kaplıyor. Bu da sizler için sorun teşkil edebiliyor bazen. Bu yazımızda sizlerin bu sorununa çözüm olması için Geri Dönüşüm Kutusunu Otomatik boşaltma  işlemini anlatacağız.  Şimdi bu işlemi yapmak için öncelikle Windows’un Görev Zamanlayıcı uygulamasını kullanarak yapacağımız için  Başlat kısmına Görev zamanlayıcı yazıyorsunuz.

Daha sonra sağda bulunan Eylemler menüsünden Temel Görev Oluştur butonuna tıklıyorsunuz.

Ad bölümüne Geri Dönüşüm  Kutusu Temizlik gibi bir isim yazabilirsiniz. Açıklama yapma bölümünü de istediğiniz gibi doldurabilirsiniz.

Sonraki kısımda bu boşaltma işleminin ne kadarlık bir sürede yapılacağı görevini belirlememiz gerekiyor. Bu silme periyot’unun haftalık ya da aylık olması idealdir.Yine de sizlerin tercihine kalmıştır bu süreyi belirleme.

Başlangıç tarihi ve Saati, Aylar ve Günler bölümünü doldurabilirisniz.

Bu kısımda da Program Başlat seçeneğini  işaretleyip  ileri butonuna basıyorsunuz.

Bu pencerede ise Program/Komut dosyası bölümüne  cmd.exe yazıyorsunuz. Altındaki Bağımsız Değişken ekle kısmına /c “echo Y|PowerShell.exe-NoProfile-Command Clear-RecycleBin” komutunu yazmanız gerekiyor.

Şimdi bu ekranda girmiş olduğunuz değerleri ve bilgileri görüyorsunuz. En son olarak son butonuna tıkladıktan sonra yeni görevi belirlemiş oluyorsunuz. Belirlemiş olduğunuz tarihten itibaren aylık ya da haftalık bu  silme işlemi gerçekleşecektir.

 

 


Yazıya Oy Ver
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...

Yazar: Tüm Yazıları
Bilgisayar Mühendisi, Masaüstü ve Mobil uygulama geliştirme projelerinde yer almaktadır.
Yorum Yaz