Yeni KHK ile polis kimlik bilgilerinize erişebilecek

127 defa okundu , kategorisinde, 07 Oca 2017 - 12:48 tarihinde yayınlandı

Dün gece yayınlanan Kanun Hükmünde Kararnamelerin bugün Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından Polis artık internet abonelik bilgilerinize erişebilecek.

Yeni KHK ile polis kimlik bilgilerinize erişebilecek

680 Numaralı KHK dün gece yayınlandı. 3 farklı alanda yayınlanan Kanun Hükmünde Kararnamede internet düzenlemesi de yer alıyor. Son dönemde Sosyal Medya kullanıcılarına yapılan operasyonların ardından polise yeni yetkiler verildi.

Sosyal medya paylaşımlarından dolayı birçok kişinin hakkında soruşturma açılması ve birçok kişi hakkında yakalama kararının çıkarılmasının ardından şimdi de yayınlanan KHK ile polisler artık internet abonelik bilgilerinize herhangi bir yerden izin almadan erişebilecek. “Polis, sanal ortamda işlenen suçlarda, yetkili Cumhuriyet başsavcılığının tespiti amacıyla, internet abonelerine ait kimlik bilgilerine ulaşmaya, sanal ortamda araştırma yapmaya yetkilidir.” maddesi eklenerek sosyal medya da trol çalışma yürütenler hakkında işlem yapabilecek.

Aynı zamanda internet sitelerinde yer alan bilgileriniz polislere herhangi bir zorunluluk çıkarılmadan verilecek. “Erişim sağlayıcıları, yer sağlayıcıları ve içerik sağlayıcıları talep edilen bu bilgileri kolluğun bu suçlarla mücadele için oluşturduğu birimine bildirir” maddesi yer alıyor.

Operatörler Polise Kimlik Bilgilerinizi Verecek

Sosyal medya siteleri veya diğer internet sitelerinde suç işlemeniz halinde polis tarafından söz konusu internet sitesi yetkililerinden ip numaranız istenecek ve operatörler kimlik bilgilerinizi polis ile paylaşacak.

Yayınlanan Kanun Hükmünde kararnamelerde yer alan başka bir yasa ise, RTÜK ile ilgili. Rtük tarafından bazı olaylarda ilan edilen yayın yasağına uymayan medya şirketleri uyarı alacak. Tekrarlanırsa 1 gün kapatma, bir kez daha tekrarlanması halinde ise lisans iptaline kadar gidebilme yolu açılacak.


Yazıya Oy Ver
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...

Yazar: Tüm Yazıları
26 yaşında, Sinema ve Tv Yüksek Lisans öğrencisi. Cokozel.com.tr içerik editörü olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda sinema projeleri içerisinde çalışmalarını sürdürmektedir.
Yorum Yaz