Yolcu taşıyabilen drone’lar gerçek oldu


Drone modelleri üzerine çalışmalar yapan ve bugüne kadar birçok hava aracı geliştirmeyi başaran Çinli Ehang firması, CES 2017 fuarında insan taşıyabilen drone modelini de görücüye çıkardı.

Yolcu taşıyabilen drone’lar gerçek oldu

Drone modelleri üzerine çalışmalar yapan ve bugüne kadar birçok hava aracı geliştirmeyi başaran Çinli Ehang firması, CES 2017 fuarında insan taşıyabilen drone modelini de görücüye çıkardı. Ehang 184 isimli bu hava aracı oldukça küçük boyutlarıyla tanıdığımız drone’ların devasa boyutlardaki halini andırıyor. 200’den fazla başarılı uçuş gerçekleştiren ve tüm uçuşlarını hasarsız tamamlayan bu model, yakın gelecekte ilk yolcularını taşımaya başlayabilir.

100 kiloya kadar ağırlıktaki yolcuları taşıyabilen bu insansız hava aracı, tek şarjla 30 ila 40 dakika kadar süre boyunca havada kalabiliyor. 11 bin 500 feet yüksekliğe çıkabilen Ehang 184’ün kabini oldukça küçük gözüküyor ama bu çok da önemli değil, çünkü araç yerdeki kontrol merkezlerinden yönlendiriliyor. Yolcunun drone’da herhangi bir yönlendirme yapabilmesi mümkün değil.

Modeli geliştirdikten sonra Çin’de gerekli izinleri alan ve ilk yer istasyonunu kuran Ehang, kendi kontrol merkezi aracılığıyla araçları ülke genelinde yaygın bir şekilde kullanmayı hedefliyor. Böylece tıpkı Uber’in havadan giden versiyonu gibi, insanlara uçan taksi kiralama hizmetini başlatabilecekler.

Başka alanlarda da kullanılabilir

Özellikle medikal durumlar söz konusu olduğunda Ehang 184 kesinlikle hayat kurtarıcı olabilir. Helikopterlerin dahi inmekte zorlandığı alanlara küçük yapısıyla rahatlıkla ulaşabilir. Veya organ nakli vakalarını düşünün. Bir helikopteri havalandırmak mı, yoksa Ehang 184’ü hiçbir insan kaynağı ayırmadan uçurmak mı daha kolay olur? Eh, bu sorunun cevabının ikinci seçenek olduğu çok açık.

2017-01-11 tarihinde yayınlandı.
YAZAR HAKKINDA

26 yaşında, Sinema ve Tv Yüksek Lisans öğrencisi. Cokozel.com.tr içerik editörü olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda sinema projeleri içerisinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Yolcu taşıyabilen drone’lar gerçek oldu YAPILAN YORUMLAR

Show Buttons
Hide Buttons